יום ראשון, 28 ביוני 2009

פרוייקט כתות ב' קליבלנד מול דקלים חמדיהקליבלנד - אוהיו - "דקלים" - חמדיה


זהו פרוייקט משותף לילדי כתות ב' מבי"ס שכטר סלומון בקליבלנד, ביה"ס יהודי בו לומדים התלמידים כל השבוע. השפה העברית מדוברת וכתובה. לבין כתות ב' מבי"ס אזורי "דקלים" חמדיה. הפעילות הִנָה סביב נושא החגים בעזרת האתר הכיתתי שהוא מאוד פעיל בנוסף מכתבים ומתנות שנשלחים ע"י נציגים שמגיעים לעיתים קרובות מאוד לאזורנו.
המחנכת (נורית היא יורדת, שמשפחתה בארץ והעברית שגורה בפיה, כך שהתקשורת מאוד נוחה) של קליבלנד ואנכי נפגשות בקיץ בארץ ומכינות את התכנית.
כבר מהיום הראשון בכיתה ב' מוצגת פינה של הכיתה המקבילה עם דגל תמונות כל התלמידים, וכמה נקודות ציון כמו: עיר הבירה של המדינה, מי הם שכני המדינה, שפה , מטבע.מפגש ראשון 9 בספטמבר (לפני החגים) בוידאו קונפירנס.
בשעה 16.00 אחה"צ שעון ישראל בקליבלנד 09.00 בבוקר.
מכינים תכנית קטנה: ברכת המנהלים, שיר ששר כל צד, אח"כ הילדים מציגים עצמם בשמם + משהו שהם אוהבים במיוחד. ( צבע, בע"ח המורות קובעות מראש). למחרת כל תלמיד בוחר את בן זוגו עפי' השם והתמונה שיש לו בכיתה.
כל ילד מכין אגרת ברכה לשנה החדשה + ומביא מתנה קטנטונת שאותם נשלח לקליבלנד ע"י שליח. נשתדל מאוד שזה יהיה במהלך חגי תשרי. (כל הזמן ישנה תכתובת ישירה דרך האתר הכיתתי.


מפגש שני לקראת חנוכה- בוידאו קונפירנס 1/12/09.
הכנת תכנית קצרה ( לכיתות המקבילות ) של: שיר, רקוד והמחזה קצרה או קטע קריאה.
הנושא המשותף המדובר בכיתות המקבילות "גבורה" יהודה המכבי, מעטים מול רבים.
משלוח סביבונים – ילדי קליבלנד לילדי דקלים והפוך. ילדים יראו את ההבדל בין מה שכתוב על הסביבונים שלנו לסביבונים בקליבלנד.
ט"ו בשבט – בקליבלנד הילדים אוספים כספים לאירועי התרמה שונים. לקראת ט"ו בשבט הילדים שולחים לנו כסף, בתמורה אנחנו קונים עצים משל שבעת המינים ונוטעים בחצר ביה"ס, שולחים לילדים בקליבלנד תמונות וברכות שהעצים נתברכו בהם.


פורים- 24/2/10 וידאו קונפירנס לקראת פורים. כל הילדים מגיעים מחופשים, עושים קרנבל כדי לראות את כל התחפושות. שירי פורים, קטעי קריאה.
כיתות- שיחה על מהי תחפושת משלוח מנות + מכתבים. פעילות משותפת באתר הכיתתי.שולחים זה לזה משלוח מנות ע"י שליחים.


פסח- שיחות בכיתות סביב פרעה, הולדת משה, 10 מכות ויציאת מצרים. הכנת יצירות קשורות לחג + מכתבים.


יום העצמאות- 13/4/10 וידאו קונפירנס עם דגלי ישראל רקוד משולב ושירי חג. משלוח מכתבים אילו לאילו.בכיתות שיחות על המושג "עצמאות" . השואה בין החגיגות של ארה"ב ושל ישראל. שנות עצמאות בכל מדינה.


עד סוף השנה האתר פעיל וכתיבת מכתבים לילדים.
סכום- הקשר עם ילדים יהודים בחו"ל מאפשר לילדים להבין יותר את שיהודי נשאר יהודי בכל מקום שהוא נמצא. שיחה והתעסקות בחגים מאפשרת יותר להבין שאת החגים היהודיים חוגגים בכל מקום באותה צורה.
בשיחת הסכום עם כל הילדים נאמרו דברים מאוד מענינים כמו:- לא ידעתי איך נראה ילד יהודי לא בישראל.
- לא ידעתי שהם מדברים וכותבים עברית
- היה לי כייף להכיר חברים חדשים.
- נהנתי להיות איתם בקשר.
- אם הם יבואו לישראל אני רוצה שיבקרו אותנו.
- אני רוצה להמשיך את הקשר גם בשנה הבאה.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה